Temat optymalizacji strony i zwiększania jej widoczności w wyszukiwarce porusza się zazwyczaj w odniesieniu do strony głównej i podstron danego serwisu. Istnieje jednak wiele branż, które do przekazywania informacji swoim odbiorcom wykorzystują pliki pdf. Czy pozycjonowanie plików pdf jest możliwe? Choć mogłoby się wydawać, że sposób ten nie przynosi profitów stronie internetowej, to dotychczasowe doświadczenia mówią zupełnie coś innego. Odpowiednio zoptymalizowane pliki pdf wpływają na pozycję domeny w wynikach wyszukiwania. O tym jak przygotować pliki pdf, aby ich pozycjonowanie było możliwe piszemy w dzisiejszym artykule.
#wiemyjak prowadzić skuteczną strategię SEO i SXO
POZNAJ naszą ofertę na POZYCJONOWANIE
Kiedy pliki pdf na stronie internetowej mogą być przydatne?
Z plikami pdf spotykamy się zdecydowanie rzadziej niż z treściami dystrybuowanymi w tradycyjny sposób na stronie internetowej, jednakże istnieje kilka branż, dla których ten sposób prezentowania contentu jest bardzo powszechny. Jedną z takich branż są firmy badawcze, które wyniki prowadzonych badań w formie skróconej przedstawiają na stronie www, natomiast cały raport udostępniają w postaci pliku pdf do pobrania. Na pliki tego typu z pewnością natrafiliście podczas szukania w sieci instrukcji sprzętu AGD. To co łączy te sytuacje oraz ogólnie skłania do prezentowania danych w formacie pdf jest fakt, że plik ten podczas zapisywania na komputerze lub podczas wydruku nie ulegnie zmianie i pozostanie w dobrej jakości. Pliki pdf są najczęściej stosowane dla materiałów wysokiej jakości, przeznaczonych do wydruku lub do pobrania.
Czy pozycjonowanie plików pdf jest możliwe?
Oczywiście, że tak! Pliki pdf oraz treść w nich zawarta są analizowane i indeksowane przez roboty wyszukiwarek w taki sam sposób jak strony www. Dodatkową przewagą plików pdf jest to, że zazwyczaj zawierają treści wysokiej jakości, co nie zawsze można powiedzieć o stronach internetowych, a przecież wartościowa treść to jeden z czynników rankingowych Google. Oprócz treści również linki zawarte w plikach pdf są traktowane tak jak odnośniki w kodzie strony. Istotną różnicą w tej kwestii jest fakt, że nie można nadać im atrybutu nofollow. Bez względu na to, czy nasza treść zawarta będzie na stronie internetowej czy w pliku pdf – mamy takie same szanse na jej pozycjonowanie seo. Musimy tylko pamiętać o tym, aby zawierała elementy, o których piszemy poniżej :)
Prawidłowa optymalizacja plików pdf pod wyszukiwarkę
Odpowiednia optymalizacja plików pdf może dać nam dodatkowy ruch na stronę z wyszukiwarki, a w efekcie zwiększyć widoczność naszej strony i wpłynąć na jej pozycję w rankingu. Aby było to możliwe, musimy pamiętać o kilku ważnych etapach podczas tworzenia, optymalizacji i pozycjonowania plików pdf.
Odpowiednia nazwa pliku pdf i tytuł
Jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiednia nazwa pliku, wskazująca na jego zawartość oraz zwierająca słowa kluczowe. Jest to bardzo istotne, ponieważ nazwa pliku będzie częścią adresu strony, a dbając o jego nazwę, dbamy również o to, aby adres URL był przyjazny. Takie adresy są zdecydowanie chętniej klikane przez użytkowników, a więc mamy szansę na większy współczynnik CTR i większy ruch na naszej stronie w porównaniu z zawiłymi i nieprzyjaznymi adresami URL.
Podobnie sprawa ma się z nadaniem tytułu pliku, co wykonuje się w ustawieniach kreatora plików pdf. Podobnie jak z nazwą, musimy zadbać o to, aby był on przyjazny robotom indeksującym, czyli wskazywał na zawartość pliku oraz był bogaty w słowa kluczowe, ale zachowując umiar. Pamiętaj także o zachowaniu prawidłowej długości tytułu, czyli od 50-70 znaków. W większości kreatorów można uzupełnić nie tylko tytuł ale także autora, temat oraz podać słowa kluczowe. Warto z tego skorzystać i nie pozostawiać pustych pól.
Format tekstowy pliku
Aby pozycjonowanie plików pdf było możliwe, muszą być one zaindeksowane przez wyszukiwarkę. W tym celu należy stworzyć plik w formacie tekstowym, gdzie możliwe będzie zaznaczenie i skopiowanie tekstu. Jeżeli treść zostanie zamieszczona w formie obrazu, wówczas wyszukiwarka nie przeanalizuje jej zawartości i nie dokona indeksacji.
Przyjazny adres URL
Tak jak pisaliśmy powyżej, wpływ na przyjazny adres URL ma nazwa pliku. Kolejną kwestią jest długość adresu URL. Warto zadbać o to, aby miał on jak najkrótszą formę, bez zbędnych elementów, która będzie wyglądać przejrzyście i będzie łatwa do zapamiętania przez użytkownika. Zamiast adresu www.domena.pl/sites/upload/files/slownik-marketingu-internetowego.pdf zoptymalizuj adres w ten sposób: www.domena.pl/slownik-marketingu-internetowego.pdf. Sprawdź: Co to jest adres url strony i jak powinien wyglądać?
Rozmiar dokumentu
Szybkość ładowania się dokumentu ma znaczenie zarówno dla robotów wyszukiwarek jak dla użytkowników. Musimy dążyć do jak najbardziej optymalnej wielkości naszego pliku pdf, tak aby nie obciążał on zbytnio serwera. Przed umieszczeniem go na stronie sprawdź jego wagę i dokonaj ewentualnie konwersji. Czasem lepiej zrezygnować z najlepszej jakości na rzecz szybszego i łatwiejszego dostępu do pliku.
Linkowanie wewnętrzne
Aby wzmocnić pozycjonowanie plików pdf warto w obrębie naszej strony dodać prowadzące do niego linki. W ten sposób przyspieszymy jego indeksację oraz wzmocnimy jego rangę dla wyszukiwarki. Oprócz tego możemy również w treści dokumentu dodać odnośniki do innych części naszego serwisu. Będzie to przydatne dla użytkowników, jak i wskaże robotom wyszukiwarki istotne sekcje naszej strony www.
Optymalizacja treści i obrazów
Podczas tworzenia treści mającej trafić do pliku pdf powinno zachować się wszelkie zasady optymalizacji treści i obrazów jak w SEO. Bardzo ważne jest także, aby pamiętać o negatywnym wpływie duplicate content i nie umieszczać tych samych treści w witrynie oraz w pliku pdf. Kreatory plików pdf umożliwiają dodanie atrybutu alt oraz title do obrazów zamieszczonych w dokumencie. Warto skrupulatnie uzupełniać wszystkie parametry, dzięki czemu umożliwimy robotom zrozumienie, co przedstawia dana grafika oraz ich lepszą indeksację.
#wiemyjak pozycjonować Twoją stronę