Darmowe systemy zarządzania treścią (CMS)  

Proste strony internetowe oraz blogi zanurzone są w technologii CMS, czyli opierają się na systemach zarządzania treścią. Systemy CMS umożliwiają redaktorom, publicystom oraz blogerom publikowanie treści w internecie bez konieczności znajomości języków programowania. Każdy system zarządzania treścią działa mniej więcej jak edytor tekstu – publicysta wpisuje tekst, który następnie za pomocą udostępnionych narzędzi może odpowiednio sformatować – pogrubić, wyjustować, czy też wyśrodkować tekst. Warto obeznać się z działaniem systemu do zarządzania treścią, szczególnie gdy mamy możliwość skorzystania z darmowych systemów CMS, które są popularnie wykorzystywane przez blogerów i redaktorów stron internetowych na całym świecie. Więcej o zaletach systemów CMS można przeczytać na naszym blogu we wcześniejszym wpisie.

Dla kogo są darmowe systemy CMS?

Zasadniczo każdy może korzystać z darmowych systemów CMS. Nigdy nie zostało powiedziane, że duża firma, którą stać jest na zatrudnienie zespołu programistów, musi koniecznie wykorzystywać specjalistów do umieszczania treści na stronie. Internet staje się coraz bardziej interakcyjny, co oznacza, że sprzedawca, redakcja czy osoba prowadząca daną stronę internetową musi pozostawać w stałej interakcji ze swoimi czytelnikami. Systemy CMS to właśnie umożliwiają, gdyż dzięki nim nietechniczny personel redakcyjny jest w stanie umieścić nową treść na stronie internetowej.

Z darmowych CMS’ów mogą skorzystać także przedsiębiorcy, którzy dopiero co podejmują się rozpoczęcia działalności gospodarczej i nie wiedzą, jak uda im się tą działalność prowadzić. Stworzenie strony internetowej na podstawie gotowego szablonu, pozwala także o wiele szybciej zaistnieć w sieci i rozpocząć sprzedaż swoich produktów czy świadczenie usług. Darmowy CMS zwiększa więc konkurencyjność firmy w bardzo rywalizacyjnym środowisku biznesowym.

Jakie funkcje mogą realizować darmowe systemy zarządzania treścią?

Zwykle liczba funkcji w darmowych systemach CMS jest nieco ograniczona, ale zwykle możemy się spotkać z następującymi rodzajami darmowych systemów CMS:

– CMS służący do zarządzania dokumentami,
– CMS służący do organizowania zasobów cyfrowych,
– CMS umożliwiający zarządzanie obiegiem treści,
– system zarządzania wiedzą oraz
– systemy do zarządzania treścią należącą do zasobów internetowych.

Darmowy system CMS

Joomla! system zarządzania treścią na licencji Open Source

Jednym z najpopularniejszych darmowych systemów CMS jest Joomla! Ten system zaskakuje liczbą funkcji, jakie można zrealizować za jego pomocą. Możliwe jest na przykład systematyzowanie treści umieszczanych na stronach poprzez ich kategoryzowanie. Możliwe jest umieszczenie na stronie forum, kalendarza oraz łatwe przechodzenie pomiędzy podstronami, które z pewnością ułatwi pracę każdemu publicyście.

Oczywiście osoba, która dopiero rozpoczyna pracę z Jommlą będzie musiała nauczyć się obsługi panelu. Ilość dostępnych funkcji jest bardzo duża, więc początkujący użytkownik może się nieco zagubić. Na szczęście ze względu na fakt dużej popularności tego darmowego systemu zarządzania treścią, pomoc internautów jest dostępna za pośrednictwem różnych stron internetowych oraz forów.

WordPress, czyli system zarządzania treścią nie tylko dla blogerów

Platforma WordPress bardzo szybko została skojarzona ze sferą blogerską. Jednak jeśli uda nam się znaleźć odpowiedni szablon, to z powodzeniem możemy za pośrednictwem tego systemu CMS prowadzić swoją stronę internetową. Użytkownicy sami mogą tworzyć szablony, więc jeśli tylko posiadamy odpowiednie umiejętności, możemy za pomocą WordPressa stworzyć spersonalizowaną witrynę, na której umieszczone zostaną wszystkie informacje, jakimi chcemy podzielić się ze światem.

Przewagą tego darmowego systemu CMS jest prostota obsługi. Platforma jest bardzo intuicyjna i nawet na początku nie wprawia użytkownika w zakłopotanie, a dodatkowo ułatwia pozycjonowanie stron.

WordPress jest dostępny w języku polskim. Ciągle ten system CMS jest także aktualizowany, co pozwala na wprowadzanie nowych funkcji do swojego bloga.

MODx – darmowy CMS, ale dla wymagających

Nieco bardziej rozbudowanym, ale wciąż bezpłatnym systemem zarządzania treścią jest MODx. System CMS pozwala na własne organizowanie treści poprzez wprowadzanie indywidualnych rozwiązań. Jeśli mamy chwilę czasu i chcemy, aby nasza strona była w oryginalny sposób zaprojektowana, to możemy pobawić się z tym darmowym systemem zarządzania treścią.

Ze względu na to, że MODx stanowi pewne wyzwanie, wprowadzając go w firmie, należy przygotować instrukcję dla publicystów. Poznawanie samodzielnie tego programu może pochłaniać dość dużo czasu. Przygotowanie instrukcji bądź szkolenia dla pracowników pozwoli natomiast usprawnić proces nauki obsługi tego systemu CMS.

Z MODx chętnie także korzystają programiści, którzy wolą za pomocą kodu dokonać formatowania tekstu niż bawić się z edytorem tekstu. MODx jest więc narzędziem przyjaznym dla bardziej zaawansowanych użytkowników systemów CMS.

Drupal, czyli CMS wspierający pracę grupową

Kolejnym darmowym systemem CMS, który jest nieco bardziej zaawansowanym narzędziem jest Drupal. Ten program jest jednak polecany dla rozbudowujących się serwisów, które w swoim planie mają ciągłą rozbudowę oraz rozwój. Drupal sprawdza się bowiem do zarządzania pracą grupową oraz organizowania obiegu dokumentów.

Korzystanie z tego systemu CMS wymaga jednak gruntownego przeszkolenia użytkowników, gdyż rozpoczynając pracę z tym programem mogą się oni poczuć rzuceni na głęboką wodę. Jednak po odbyciu takiego przeszkolenia, użytkownik nie będzie miał już większych trudności w opanowaniu funkcji tego systemu.

Który darmowy CMS powinieneś wybrać?

Wybieraj systemy CMS  w zależności od swoich potrzeb. Jeśli nie straszna jest Ci wizja poświęcenia większej ilości czasu na naukę obsługi możesz przemyśleć wybór Drupal’a. Dla osób, którym zależy na prostym narzędziu lepszym wyborem może okazać się WordPress lub Joomla!

#wiemyjak prowadzić skuteczną strategię SEO i SXO
POZNAJ naszą ofertę na POZYCJONOWANIE

Przejdź do komentarzy

Komentarze

Dodaj komentarz

  1. Marcin pisze:

    Bardzo ciekawe zestawienie – mam pytanie; co myślicie o systemie TYPO3?

  2. Janunsz Kamiński pisze:

    Dziękuję bardzo za ciekawy temat!

  3. Marcin Marć pisze:

    WordPress – wszechstronność zastosowania, prosta obsługa, ogromna liczba wtyczek. Tym z pewnością wyróżnia się na tle innych.

  4. Krzysztof Kulej pisze:

    WordPress jest faktycznie najbardziej inuicyjny. Dawno przestał być rozwiązaniem blogowym bo rozwinął się o funkcjonalności umozliwiające postawienie strony statycznej, mniejszego portalu, a nawet sklepu czy forum (BBPress). Problem w tym, że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego i o ile stawianie na WP stron statycznych ma jak najbardziej sens to forum czy sklep wyszły bardzo kiepsko…

  5. Mateusz pisze:

    WordPress jest fantastycznym narzędziem. Świetnie nadaje się do tworzenia i prowadzenia stron dynamicznych. Przy wykorzystaniu tego CMS, rola programisty sprowadza się do minimum i nawet prawdziwy laik potrafi sobie z tym poradzić :)