Z AdSense korzysta niemal 2 miliony internautów. Program jest jednym z bardziej popularnych sposobów na zarabianie online. Jest to bezpłatne narzędzie od Google, które umożliwia właścicielom witryn internetowych umieszczanie płatnych reklam na ich stronach. Czy warto założyć konto AdSense? Jak zarabiać na AdSense? Czego potrzeba, aby zacząć zarabiać z AdSense? #wiemyjak
Czym jest Google AdSense?
Na początek kilka zdań wprowadzenia dla tych, dla których termin ten brzmi jeszcze obco. Google zachęca reklamodawców do korzystania zarówno z Google Ads, jak i AdSense. Program AdSense to serwis reklamowy Google, którego działanie polega na wyświetlaniu na stronach WWW kontekstowych reklam tekstowych, bannerów lub reklam wideo. Mówiąc najprościej, strony, które cieszą się popularnością, a przy tym spełniają kilka najważniejszych wymogów Google’a, mogą zarabiać na wyświetlaniu w swoich witrynach odpłatnych reklam.
Jak w praktyce wygląda zarabianie na reklamach AdSense? Otóż jeśli użytkownicy klikają w wyświetlane reklamy, za każdy taki „klik” właściciel strony otrzymuje określoną kwotę. To jednocześnie część kwoty, jaką za tę reklamę pobiera Google. Zarobione przez wydawcę pieniądze nie są jednak wypłacane mu od razu, lecz dopiero po przekroczeniu progu płatności. Przykładowa minimalna kwota do wypłaty to 300 zł. Co więcej, wydawcy mogą też umieścić na swojej stronie niestandardową wyszukiwarkę dla swojej witryny, a tym samym zarabiać na reklamach, które wyświetlać się będą w towarzystwie wyników wyszukiwania.
Dlaczego warto rozpocząć zarabianie na AdSense?
Google przoduje w rozwiązaniach reklamowych – tworząc system Ads, daje reklamodawcom możliwość emitowania reklam, które pojawiają się w różnych atrakcyjnych miejscach w internecie. Zobacz, jak obalamy mity o Ads. Dzięki AdSense właściciele witryn mogą zarabiać poprzez umieszczanie reklam na swoich stronach. Gdy posiadamy witrynę cieszącą się popularnością, korzystanie z AdSense może okazać się realną szansą na zyski. Program jest intuicyjny i łatwy w obsłudze. Tworzony z myślą o tym, by każdy bloger czy właściciel strony internetowej mógł z niego skorzystać.
Główne cechy i wymagania programu Google AdSense:
- Jest własnością Google.
- Założenie konta AdSense jest bezpłatne.
- Aby zalogować się w programie, należy mieć skończone 18 lat oraz zweryfikowane konto Google.
- Jest łatwy w obsłudze — zakładasz konto AdSense i działasz!
- Google płaci wydawcom internetowym za reklamy na ich stronach – w zależności od typu reklamy wysokość zarobku zależy od liczby kliknięć w reklamę lub liczby wyświetleń (im większa popularność strony, tym cena za kliknięcie jest większa).
- Reklamy AdSense mogą mieć formę graficzną, tekstową, video i multimedialną.
- Właściciel witryny ma możliwość blokowania reklam, które mu się nie podobają
Dzięki analizie zawartości wspomnianych witryn, lokalizacji użytkowników oraz wielu innych czynników, AdSense dopasowuje treść reklam do prawdopodobnych potrzeb oraz zainteresowań internautów. Zarabianie na AdSense staje się coraz częstszym i łatwym źródłem dochodów wydawców. Reklamy te są administrowane i sortowane przez Google.
Kto może zarabiać na AdSense?
Z programu AdSense skorzystać może tak naprawdę każdy twórca. Musimy mieć jednak świadomość, że to nie wystarczy. Żeby móc faktycznie zarabiać na AdSense, musimy zatroszczyć się o jakość naszej witryny, co wyjaśniamy w osobnym artykule. Im lepszej jakości strona internetowa, tym lepsze reklamy będą mogły się na niej wyświetlać. A lepsze reklamy, to również lepsze stawki AdSense.
Z AdSense korzystać mogą zarówno znane, chętnie odwiedzane strony internetowe, jak i blogi (więcej na temat zarabiania na blogu piszemy w tym artykule). Reklama AdSense na stronach internetowych będzie wyświetlać się na górze strony, po jej bokach, u dołu bądź będzie wplątana w treść. Co więcej, program AdSense umożliwia także zarabianie na wiele innych sposobów – na przykład poprzez udostępnianie użytkownikom funkcji wyszukiwania, wyświetlanie, czy reklamy w różnego rodzaju kanałach (np. YouTube).
W praktyce, do wyświetlania reklam dochodzi w bardzo prosty sposób: najpierw dana reklama w google musi wygrać w specjalnej aukcji, by po jej zakończeniu system mógł automatycznie wyłowić reklamodawców, którzy będą w stanie zapłacić za nią najwięcej. Reprezentowana przez nich strona musi być oczywiście jednocześnie atrakcyjna dla użytkownika.
Zarobki AdSense na YouTube
Aby rozpocząć przygodę z AdSense na YouTube, należy włączyć funkcję monetyzacji kanału YouTube w sekcji zawierającej ustawienia funkcji kanału. Najważniejszym krokiem, który pozwoli na zarabianie na reklamach Google, jest (jak wcześniej wspomnieliśmy utworzenie konta AdSense), a następnie połączenie go z kanałem YouTube (jeśli posiadasz kilka kanałów możesz korzystać z jednego konta AdSense).
Po połączeniu kanału w YouTube z kontem AdSense możesz wybrać filmy, na których chcesz zarabiać, oraz rodzaje reklam, jakie chcesz wyświetlać użytkownikom (pamiętaj, że masz możliwość blokowania reklam, które nie pasują do Ciebie lub twojej twórczości). Aby to zrobić, skorzystaj z Menadżera filmów, zaznacz wybrany film i wybierz jego ustawienia reklamowe.
AdSense zarobki — odpowiada za nie strona
Jakość danej witryny warunkuje zarabianie na AdSense. To, czy i ile zyskamy na płatnych reklamach, zależy od typów reklam wyświetlanych na stronie i ich ceny. Istotna jest wiedza dotycząca tego, co można poprawić i jaka powinna być strona, aby generowała ruch, a co za tym idzie – przychody. AdSense jest skutecznym narzędziem do zarabiania pieniędzy, ale tylko wtedy, gdy nasza strona przyciąga użytkowników i tworzy wystarczający ruch, który przekłada się na odpowiednią ilość kliknięć w reklamy.
Przedstawiamy kilka cech strony, które pozwolą na zarabianie na AdSense:
- Ogólny wygląd witryny. Strona powinna prezentować minimum dobry poziom – wpływa na to zarówno wartościowa treść, jak i ogólny wygląd oraz estetyka. Taka witryna na pewno zyska w oczach odwiedzających ją internautów.
- Wartościowa treść. Strona powinna przyciągać czytelników, a treść być łatwo dostępna, unikalna i ciekawa. Google ma na uwadze interes reklamodawców i nie chce by ich ogłoszenia, pojawiały się na kiepskich lub po prostu mało interesujących stronach. Warto również pomyśleć o zmianach, które skłonią użytkowników do odwiedzenia większej ilości podstron. Czytelnikom zależy na wartościowej, aktualizowanej treści (świetnie sprawdzają się poradniki, artykuły, itp.). Cenione są również dobrej jakości zdjęcia i filmy.
- Popularność. Warto zastanowić się, nad innymi możliwościami promowania strony, aby była odwiedzana jak najczęściej. To właśnie ruch może powiększyć nasze przychody – im więcej odwiedzin, tym lepiej.
- Zwrócenie uwagi na słowa kluczowe. Celowanie w odpowiednie frazy i podjęcie innych działań związanych z pozycjonowaniem pozwoli na osiągnięcie przez stronę wyższej pozycji w wyszukiwarce, czyli tym samym większą widoczność i ruch. Należy pamiętać, aby wybrać słowa kluczowe, muszą nie tylko odnosić się do naszej oferty, ale również występować w formie najczęściej używanej przez potencjalnych klientów.
- Treść zgodna z zasadami AdSense. Ważne jest podporządkowanie się zasadom AdSense. Założenie konta AdSense jest wyjątkowo łatwe, ale jeśli nie stosujemy się do reguł, równie łatwo możemy je stracić. Informacje dotyczące niedozwolonej treści znajdują się w Centrum Pomocy AdSense. Poznaj Centrum Pomocy AdSense.
Jak wygląda podział w przychodach AdSense?
Oczywiście nie tylko wydawcy stron zarabiają na reklamach AdSense, choć to do nich trafia większa część przychodów. Podział wygląda następująco:
- 68% przychodów pobieranych przez Google w związku z usługą wyświetlania reklam otrzymuje wydawca, 32% otrzymuje Google,
- 51% przychodów pobieranych przez Google w przypadku AdSense dla wyszukiwania otrzymuje wydawca, 49% – Google.
Ile można zarobić w AdSense i od czego zależą stawki AdSense?
Wysokość zarobków, jakie generują reklamy AdSense, zależy od kilku różnych czynników – między innymi budżetu reklamodawców czy typu reklam, które będą wyświetlać się na stronie. Reklamy, które biorą udział w programie AdSense są płatne za kliknięcie lub wyświetlenie. Stawki AdSense za pojedyncze kliknięcia zależą przede wszystkim od konkurencyjności frazy kluczowej oraz jakości strony, która chce publikować reklamę.
Jakie dokładnie kwoty obowiązują za wyświetlenia reklam? Ciężko udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, bowiem są one dość zróżnicowane. Tak naprawdę najlepszy sposób, żeby sprawdzić, jakie zarobki pozwala wygenerować program AdSense, to całkowicie darmowa rejestracja oraz, zwyczajnie, rozpoczęcie wyświetlania reklam na stronie internetowej. Pomocny może być tutaj fakt, iż w trakcie uczestnictwa w programie, można na bieżąco sprawdzać uzyskane już zarobki. Wystarczy zalogować się na konto i spojrzeć na dostępne tam raporty, a pośród nich między innymi na łączną liczbę kliknięć, wyświetleń, współczynnik klikalności oraz faktyczne zarobki.
Na Twoje dochody mogą mieć wpływ takie czynniki jak sezonowość i kursy wymiany walut. Dlatego nie zniechęcaj się gdy oczekiwane wyniki nie pojawią się od razu. Ale, czy można traktować AdSense jako jedyne źródło utrzymania? Najlepszym może się to udać, jednak z reguły AdSense można traktować jako dodatkowe źródło dochodów. Wiele zależy od nas – od tego, jakie treści na stronie umieszczamy i czy udaje nam się zyskać popularność.
Chcesz zarabiać dzięki reklamom? #Wiemyjak wypromować Twoją firmę w internecie – nasi specjaliści przygotują dla Ciebie efektywne kampanie reklamowe.
Jeżeli reklama się wyświetli na komputerze czytelnika twojej strony to zarabiasz na tym kilka groszy. Ale jak czytelnik twojej strony kliknie na reklamę i odwiedzi reklamodawcę to możesz zarobić kilkadziesiąt groszy. Google śledzi jaki jest skutek kliknięcia. Jeśli po wejściu na stronę reklamodawcy czytelnik zaraz wróci na naszą stronę to prawie nic nie zarobimy.
Bardzo niebezpieczne jest zachęcanie do klikania na reklamach. Może to w krótkim czasie spowodować zawieszenie konta i z zarabiania nici.
Trafnie napisane, że zarobki z reklam mogą być jedynie „dodatkiem”. Wiadomo, że im bardziej popularna strona tym te zarobki będą większe, więc najłatwiej mają strony rozrywkowe, a te bardziej specjalistyczne niestety gorzej.
Ciekawy artykuł, na pewno wykorzystam wskazówki co do jakości strony i spróbuję z AdSense :)
Igor, podzielisz się nazwą bloga? :)
AdSense jest super, mam kilka lat. Nie zarabiam na tym wiele, ale zawsze to jakiś dodatek i aż miło zobaczyć ile osób wchodzi na mojego bloga. Może zoptymalizuje go trochę, to będę zarabiał więcej!