Sytuacji, gdy przypadkiem wpadamy na pomysł powołania do życia nowej strony internetowej, otwarcia bloga czy stworzenia nowego start-upu jest zazwyczaj mnóstwo. Jeśli faktycznie dojdzie do realizacji naszych planów, pierwszymi niezbędnymi elementami będą: nazwa i domena internetowa, zazwyczaj mocno związane z tworzoną marką. Co w przypadku, gdy okaże się, że wszystkie sensowne nazwy domeny internetowej są zajęte?
#wiemyjak prowadzić skuteczną strategię SEO i SXO
POZNAJ naszą ofertę na POZYCJONOWANIE
Warto je sprawdzić i przekonać się czy zawierają sensowną treść. Jeśli trafimy na domenę przetrzymywaną przez właściciela „dla sztuki” możemy spróbować się z nim skontaktować i ją odkupić. Jak to zrobić? Jak sprawdzić kto jest właścicielem domeny? Czy ewentualnie interesująca nas domena internetowa niebawem stanie się niczyja?
Czy domena internetowa jest mi potrzeba?
Domena internetowa jest swoistą wizytówką, siłą w e-biznesie. Od niej w dużej mierze zależy sukces prowadzonej strony i działalności internetowej. Zazwyczaj jest wiernym oddaniem nazwy stworzonej marki, uczestniczy w jej budowaniu, niesie potencjał reklamowy. Dlatego twórcy nowych witryn, sklepów czy blogów robią wszystko, by w adresie strony mieć nazwę działalności, najlepiej w stosunku 1:1.
Kto jest właścicielem domeny?
Jeśli chcemy sprawdzić kto jest właścicielem domeny, zobaczyć, kiedy wygasa oraz zasięgnąć innych informacji na jej temat, powinniśmy posłużyć się narzędziem WHOIS.
WHOIS (Who is – kim jest) to protokół TCP używany do wysyłania zapytań do baz danych DNS. Działając na zasadzie pytanie/odpowiedź pozwala na uzyskanie informacji na temat właściciela domeny internetowej, adresu IP oraz innych informacji teleadresowych. Pierwotnie został zaprojektowany z myślą o używaniu za pomocą wiersza poleceń. Aktualnie w związku z powszechnym wykorzystaniem, przybrał formę czytelnych formularzy dostępnych z poziomu stron internetowych. Dzięki temu każdy zainteresowany bez problemu znajdzie interesujące go dane o domenie (o ile będą dostępne publicznie) korzystając jedynie z przeglądarki internetowej. Przeczytaj: Historia domeny internetowej a pozycjonowanie (SEO)
Poniżej prezentujemy trzy sposoby na skorzystanie z protokołu WHOIS w czytelnej formie:
who.is – najpopularniejszy serwis pozwalający sprawdzić kto jest właścicielem domeny, udostępniający narzędzie WHOIS, oferujący poza podstawowymi danymi o domenie, również możliwość otrzymania dodatkowych informacji takich jak historia domeny, informacje o stronie i wiele innych;
eurid.eu – nie wszystkie domeny rozszyfrujemy przy pomocy serwisu who.is. Wśród nich znajdą się adresy z końcówką *.eu – EURid, jak przystało na europejską instytucję zajmującą się przydzielaniem subdomen *.eu, udostępni zainteresowanym tego typu informacje;
rozszerzenia do przeglądarek internetowych – najpopularniejsze przeglądarki obsługujące rozszerzenia zwiększające ich funkcjonalność, takie jak Mozilla Firefox czy Google Chrome oferują możliwość instalacji wtyczek wykorzystujących narzędzie WHOIS z poziomu paska wyszukiwania bądź osobnego, dyskretnego okna.
Czy zawsze możemy sprawdzić kto jest właścicielem domeny?
Wystarczy skorzystać z jednego z serwisów realizujących protokół WHOIS w czytelnej formie by poznać wszystkie dane o właścicielach domen – to brzmi zbyt pięknie. Rzeczywiście, a wszystko co piękne albo zbyt szybko się kończy, albo nie do końca jest takim, jak się wydaje. W tym przypadku druga opcja jest prawidłowa.
W Polsce, jeśli domena internetowa zarejestrowana jest na osobę fizyczną, ta ma prawo zastrzec swoje dane, dzięki czemu protokół WHOIS nie zdradzi ich zainteresowanym osobom i nie dowiemy się kto jest właścicielem domeny. Wówczas jedynym wyjściem będzie wysłanie zapytania do rejestratora domeny, jednak droga ta nie gwarantuje sukcesu. Utrudnienia tego typu wynikają z przepisów w polskim prawie odnośnie ochrony danych osobowych. Dlatego jedynie w przypadku, gdy domena internetowa jest zarejestrowana na firmę, nie będzie najmniejszego problemu z uzyskaniem danych kontaktowych właściciela.
Jak sprawdzić kto jest właścicielem zagranicznej domeny? Sprawa domen zagranicznych wygląda bowiem nieco inaczej niż w naszym kraju. Jeśli weźmiemy pod uwagę rozszerzenie *.com, wówczas bez problemu uzyskamy personalia właściciela, bez różnicy czy będzie to osoba prywatna, czy firma.
Do kogo należy ta domena internetowa?
Jak wspomnieliśmy wyżej, protokół WHOIS to niezwykle przydatne i efektywne narzędzie chętnie wykorzystywane w wielu branżach związanych z Internetem, na przykład takich jak pozycjonowanie stron. Jakie jeszcze informacje odkryje, poza tym, że pokaże kto jest właścicielem domeny? Ilość danych udostępnionych internautom w dużym stopniu zależeć będzie od badanej domeny, a konkretnie jej pochodzenia – w różnych krajach obowiązują inne zasady udostępniania danych abonenta.
Do podstawowych informacji, które wyczytamy przy pomocy narzędzia WHOIS należą:
jeśli są jawne to dane właściciela domeny,
moment rejestracji i wygaśnięcia domeny,
serwery DNS, na których badana domena się znajduje.
Ponadto, wysłanie zapytania WHOIS może być decydujące w momencie, gdy interesujemy się zajętą domeną. Na podstawie zwróconych danych będziemy mogli stwierdzić czy warto nadal się nią interesować, czy powinniśmy rozejrzeć się za nową.
Informacje, które będą nam pomocne jeśli interesujemy się konkretną domeną to między innymi czas pozostały do jej zakończenia, obecność – lub brak założonej opcji (założenie opcji to coś jak stanięcie w kolejce po domenę – założenie nowej możliwe będzie dopiero w momencie, gdy obecna wygaśnie) oraz czas na jaki domena została opłacona czyli jej rezerwacja na najbliższe lata. Na podstawie tych informacji będzie nam łatwiej stwierdzić, czy aktualny właściciel zechce nam ją sprzedać, czy jest dla niego wyjątkowo cenna.
#wiemyjak jak pozycjonować Twoją stronę
Publikacja wpisu: 11/05/2015 oraz aktualizacja: 17/05/2017
@Lidia
Sklep internetowy zamieszcza na swojej stronie regulamin, w którym znajduje się informacja, kto jest jego właścicielem. Możesz spróbować właśnie jeszcze w ten sposób poszukać.
Witam czy jest możliwość sprawdzenia kto założył sklep internetowy ktoey oszukuje ludzi
Trafiłem na Państwa artykuł po ostatnim wydarzeniu z pewną znaną polityczną domeną. Przyznam szczerze, że nie interesowałem się wcześniej domenami, ale czytam historie z różnymi wartościowymi domenami i chyba zacznę się interesować kto jest właścicielem domeny.. no nieważne już jakiej;)