Narzędzi związanych z nawigacją na stronie internetowej jest sporo. Ich celem jest ułatwienie użytkownikowi poruszania się po witrynie i łatwe znajdowanie konkretnych podstron, zakładek, treści. Nawigacja okruszkowa to forma nawigacji, dzięki której użytkownik może śledzić swoją aktualną lokalizację w obrębie witryny. Breadcrumbs SEO przekłada się również na pozycjonowanie stron www, ponieważ pomaga w określeniu struktury witryny. Jak zatem wykorzystać breadcrumbs SEO?
#wiemyjak prowadzić skuteczną strategię SEO i SXO
POZNAJ naszą ofertę na POZYCJONOWANIE
Jak to działa w wyszukiwarce?
Dzięki znacznikom breadcrumb (okruszkom) w treści strony internetowej, wyszukiwarce jest łatwiej dopasować uzyskane ze strony informacje do wyników wyszukiwania. Element nawigacyjny kategoryzuje zawartość w kontekście zapytania wyszukiwarki Google. Nawigacja wyświetlana w wynikach umożliwia na klikanie w każdy poziom oprócz adresu strony. Pamiętajmy, że breadcrumbs nie będą wyświetlały się dla wszystkich możliwych zapytań czy wszystkich podstron danego serwisu. Wyszukiwarka dostosuje wyświetlanie ścieżki nawigacyjnej do charakteru zapytania użytkownika.
Nawigacja okruszkowa miła dla użytkownika
Stosowanie breadcrumbs seo może zarówno ułatwić poruszanie się po witrynie robotom Google, jak i użytkownikom. Przede wszystkim dzięki nim, użytkownicy mogą łatwiej zrozumieć układ witryny. Ścieżka jest widoczna i pokazuje powiązania między poszczególnymi elementami. Użytkownik może swobodnie przemieszczać się w obrębie naszej strony. Dodatkowo korzystanie z nawigacji okruszkowej przez użytkownika jest dobrowolne. Jeżeli nie chce ich używać nie jest do tego zobligowany, a umieszczone u góry strony nie przeszkadzają mu w poruszaniu się po witrynie. Dzięki okruszkom użytkownik może poruszać się po witrynie znacznie szybciej. Po prostu skanuje ścieżkę i wybiera stronę, która w danej chwili najbardziej mu odpowiada. Sprawdź: Co irytuje odwiedzających Twoją stronę?
Rodzaje breadcrumbs
Wśród breadcrumbs seo można wyróżnić następujące sposoby nawigacji:
- Oparte na hierarchii, które wskazują na miejsce danej podstrony w strukturze witryny oraz ile kroków dzieli użytkownika od powrotu na stronę główną. Są statyczne, a przykładem zastosowania takiej kategorii okruszków może być post na blogu firmowym, który w hierarchii witryny będzie widoczny w ten sposób: Strona główna>Blog>Kategoria>Nazwa posta.
- Oparte na atrybucie, które najczęściej pojawiają się po dokonaniu selekcji, zastosowaniu filtrów na stronie. Dobrym przykładem są sklepy internetowe, gdzie określamy parametry danego produktu a następnie otrzymujemy wyniki. Dzięki breadcrumbs możemy określić w jakim miejscu witryny znajduje się dany produkt.
- Oparta na historii, pokazująca po prostu konkretne kroki użytkownika na stronie. Dzięki temu nie trzeba wracać do osobnej historii, a właśnie można skorzystać z tej formy nawigacji okruszkowej. Jest to dynamiczny rodzaj nawigacji, który zapisuje faktycznie przebytą drogę użytkownika do bieżącej strony.
Breadcrumbs SEO – jakie to ma znaczenie dla pozycjonowania?
Ścieżka nawigacyjna pokazuje poszczególne elementy następujące po sobie. Każdy z nich jest klikalny, dzięki czemu można łatwo przechodzić między nimi. Nawigację okruszkową można spotkać w obrębie konkretnej strony internetowej, ale także w wynikach wyszukiwania. Jeżeli zadbamy o dodanie nawigacji, sprawimy że sposób wyświetlania będzie atrakcyjny. Nawigacja wskazuje na słowa kluczowe, które określają witrynę, co pomaga zrozumieć wyszukiwarce jak różne strony są ze sobą powiązane. Dzięki zastosowaniu breadcrumbs, użytkownicy mogą dotrzeć do strony z bardzo różnych typów zapytań. W zależności od kontekstu wyszukiwania, wyniki w wyszukiwarce mogą wyświetlać różne ścieżki nawigacyjne. Sprawdź: 3 typy zapytań – jak szuka informacji Twój potencjalny klient?
Breadcrumbs jako narzędzie wzbogaca interfejs użytkownika, pomaga w sytuacji gdy witryna ma złożoną hierarchię, ale też pomaga zrozumieć wyszukiwarce wewnętrzną strukturę witryny. Dodatkowo nawigacja okruszkowa jest dobrym narzędziem do linkowania wewnętrznego. Dzięki jej zastosowaniu możesz wzmocnić i ulepszyć wewnętrzną strukturę linków Twojej witryny i zapewnić kontekstowe połączenie z innymi pokrewnymi stronami.
Nawigacja okruszkowa może przyczynić się również do zmniejszenia współczynnika odrzuceń. Dzięki temu nawet jeżeli użytkownik trafi na stronę produktu będzie mógł pozostać na naszej stronie i zobaczyć inne produkty korzystając właśnie z tej nawigacji. Jest to lepsze rozwiązanie w przypadku jeżeli dana strona nie spełni oczekiwać użytkownika. Pozostaje on wtedy dalej w obrębie naszej witryny, a nie wraca do wyników Google :)
O czym należy pamiętać dostosowując breadcrumbs SEO?
Przede wszystkim należy się zastanowić czy stosowanie nawigacji okruszkowej faktycznie ułatwia i pomaga użytkownikom poruszanie się po stronie. Dobrym przykładem są tutaj sklepy internetowe, gdzie poruszanie się pomiędzy różnymi kategoriami produktów może być skomplikowane, a zastosowanie nawigacji okruszkowej na pewno uporządkuje i pomoże w sprawnym przemieszczaniu się po witrynie.
Zwykle okruszki są widoczne u góry strony. Należy jednak pamiętać żeby nawigacja była łatwo dostępna i wyróżniona, ale niekoniecznie centralnym i najważniejszym punktem na witrynie. To ma być dyskretny pomocnik. Ważna jest konsekwencja – jeżeli wprowadzimy ten rodzaj nawigacji na jedną stronę powinniśmy używać w całej witrynie.
Nawigacja okruszkowa jest bardzo przydatna, ale nie może zastąpić podstawowej nawigacji na stronie! Tzn. nie powinna zastępować przycisku wstecz w przeglądarce użytkownika. Stosowanie tej nawigacji ma na celu przechodzenie do ściśle powiązanych ze sobą stron, które zawierają jeden lub więcej poziomów w danej kategorii. Używanie tego typu elementów nawigacyjnych ma więc uzasadnienie w przypadku witryn wielopoziomowych, które logicznie przechodzą ze strony do kolejnych podstron.
Wdrażając nawigację okruszkową należy upewnić się, że wszystkie jej elementy są połączone logicznie i dobrze skonstruowane. Prawidłowe zastosowanie breadcrumbs seo uczyni nawigację przydatną i zachęci użytkowników do poruszania się w tych obszarach strony, w których chcesz i które są ważne dla Twojej witryny. Nawigacja okruszkowa jest wskazówką dla Google o strukturze witryny i może przyczynić się do poprawy efektywności działań SEO.
#wiemyjak pozycjonować Twoją stronę
Okruszki są przydatne tylko czasami pojawiają się z nią problemy jak strona ma przykładowo też forum – i tam zaczyna się plątać bo nie istnieją jakiś katalogi jaki syntezuje forum ale nie ma tam wpisu. Czasami wiec warto ją wyłączyć
Już od dawna miałam wprowadzić okruszki na stronie, artykuł przypomniał mi o tym:)
fajny artykuł :)